Pobierz naszą Aplikację mobilną

0 0 0 D
0 0 G
0 0 M
0 0 0 S

Odżywki dla początkujących

    Entuzjazm osób rozpoczynających przygodę z siłownią i treningami jest bardzo imponujący. Oczekują natychmiastowych efektów. To zachowanie często prowadzi do sięgania po różnego rodzaju diety oraz suplementy wspomagające, które niekoniecznie są potrzebne zaraz na początku. Jedynie długotrwałe działania i systematyczność są w stanie przynieść efekty, które w oparciu o odpowiednie odżywki dla początkujących mogą skrócić drogę do wymarzonej sylwetki.

    Najpopularniejszą, a zarazem niezbędną odżywką dla początkujących jest białko. Białko jest podstawowym materiałem budulcowym naszych mięśni, a więc nie może go zabraknąć. Białka pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji: zapewniają jego prawidłowe funkcjonowanie, stymulacją wzrost i rozwój organizmu oraz regenerują uszkodzone tkanki (poprzez budowę nowych i odbudowę zużytych komórek). Odżywki dla początkujących uzupełniają niedobory niezbędnego białka w organizmie. 
Tutaj mamy do dyspozycji: białko serwatki, kazeina, koncentrat białka serwatki, izolat białka serwatki, hydrolizat białka serwatki.

Białko serwatkowe WPC:

   WPC jest to koncentrat białka serwatkowego. Odżywki na bazie białka serwatkowego zawierają 80-86% białka, stanowi dobrą alternatywę dla początkujących ze względu na stosunek jakości do ceny. Jedyny minus koncentratu białka serwatkowego to czas wchłaniania który może wynosić nawet do 4h. Jesteśmy też w stanie znaleźć w składzie takiego suplementu pewne ilości cukru.

Białka serwatkowe WPI, WPH:

    Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku izolatu białka serwatki oraz hydrolizatu białka serwatki. W przypadku izolatu czas wchłaniania został zredukowany do godziny, ma świetne działanie anaboliczne a jego jedyny minus to stosunkowo wysoka cena. Natomiast hydrolizat jest to najczystsza forma białka serwatkowego. Nie zawiera cukrów a jego czas wchłaniania wynosi poniżej 30minut. 
    Należy tutaj również wspomnieć o białku kazeinowym które ma dłuższy czas wchłaniania od pozostałych dlatego często jest przyjmowane przed snem.

Jakie białko będzie najlepsze jako odżywka dla początkujących?

   Z punktu widzenia tempa wchłaniania najlepszy jest hydrolizat białka serwatkowego, jest on jednak drogi i średnio smaczny. Koncentrat białka serwatki charakteryzuje się niższą cena, lepszym smakiem, ale trawiony i wchłaniany jest wolniej, ma też więcej tłuszczu i laktozy. Rozwiązaniem kompromisowym wydaje się izolat, który jest szybciej rozkładany na pojedyncze aminokwasy niż koncentrat, smakuje lepiej i kosztuje mniej niż hydrolizat. W rzeczywistości jednak rozważania dotyczące tempa trawienia i wchłaniania w przypadku białek serwatkowych nie mają aż takiego dużego znaczenia, zwłaszcza na poziomie treningu amatorskiego. 
    Dlatego też za najbardziej uniwersalne należy uznać białko w postaci koncentratu. Odżywki dla początkujących zawierające w/w białko będą idealnym kompromisem pomiędzy jakością, a ceną. Po izolaty i hydrolizaty powinny natomiast sięgać osoby nietolerujące laktozy lub ewentualnie kulturyści w okresie przedstartowym.

    Po za białkami osobą początkującym polecamy również gainery, bulki, kreatyny które zostały dokładnie opisane na naszej stronie w zakładce suplementy na masę.

UNS Wpc Econo 1800 g

Vitalmax Monohydrate Creatin 500g

Olimp VITA-MIN Multiple 60kaps

OstroVit WPC80.eu Standard 900g

Suplementy na rzeźbę Suplementy na masę Odżywki dla początkujących

Strona korzysta z plików cookie. Możesz okreśclić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

×