Pobierz naszą Aplikację mobilną

0 0 0 D
0 0 G
0 0 M
0 0 0 S
Czy sen jest potrzebny?

Czy sen jest potrzebny?

Zmęczony organizm treningami potrzebuje regeneracji.

Na samym starcie musimy ustalić klika rzeczy aby zrozumieć dlaczego tak ważny jest sen dla naszego przeciążanego organizmu. Każdy zapewne słyszał o fazach snu.

 

W kilku słowach- o co tak właściwie z tym chodzi?

Faktem jest to, że w czasie snu mózg przechodzi przez kilka cykli, które trwają około 90 – 100 minut każdy. Natomiast każdy cykl składa się z faz. Wyróżnia się dwa typy snu REM i non-REM. Sen składa się z 4 faz snu non-REM oraz jednego REM. Sen REM oraz trzecia i czwarta faza są najważniejsze dla osób ćwiczących ponieważ wtedy w największym stopniu regeneruje się i odpoczywa nasz organizm. Powodem tego jest zmniejszona aktywność i działalność mózgu.

Sen REM odpowiada w dużym stopniu za utrwalenie pamięci, oraz  jest niesamowicie ważny i korzystny dla wzrostu. Kulturyści na pewno doświadczą wiele korzyści z nieprzerwanego snu w nocy, który powinien trwać około 8 godzin na dobę (w zależności od organizmu).

  • Faza pierwsza: Jest to etap non-REM wprowadzający nas do snu, kiedy to dopiero zaczynamy zasypiać. Trwa najkrócej, ponieważ zajmuje tylko od 2% do 5% z całego cyklu snu na dobę
  • Faza druga: Uważa się ją za główną i podstawową fazę non-REM. Trwa on około 45% snu.
  • Faza trzecia i czwarta: Trzeci i czwarty etap non-REM jest zwany również jako sen delta. Są to najgłębsze fazy snu i trwają około 30% – 40% czasu. Twój mózg najbardziej się wtedy regeneruje.
  • REM (opis poniżej): Jest to najbardziej aktywna faza. REM liczy 20% - 25% całego czasu, gdy śpimy. Cechuje się tym, iż podczas tego etapu mózg wykazuję zwiększoną aktywność, a bicie serca oraz oddech są przyspieszone. To właśnie na tym etapie występują marzenia senne.

Wydzielanie hormonu wzrostu i regeneracja

Twój organizm podczas snu produkuje aż od 60% do 70% dziennej zawartości hormonu wzrostu w naszym organizmie. Wydziela się on kiedy nasz sen jest najgłębszy czyli w 3 i 4 fazie. Słaba jakość snu może mieć bardzo negatywny wpływ na proces jego produkcji, a co się z tym wiąże przyrost mięśni będzie dużo mniejszy. Ponad to sen ma duży wpływ na nasze samopoczucie psychiczne oraz fizyczne co jest niezmiernie ważne podczas budowania masy mięśniowej.

Nie zapominajmy o ostatnim posiłku!

Kiedy śpisz, przez kilka godzin nie spożywasz żadnego pokarmu, który organizm potrzebuje do regeneracji. Możemy ten czas porównać do postu, który jest kataboliczny dla mięśni. Spożywanie posiłku przed snem zatrzymuje ten proces oraz zwiększa syntezę białka, która wcale nie zachodzi bezpośrednio w mięśniach. Cały proces jest związany z przewodem pokarmowym. Organizm wtedy stara się pobrać aminokwasy z naszego żołądka. Pamiętaj, więc o pełnowartościowej kolacji na ok. 2 godziny przed snem. Nie zapomnij również o odpowiedniej podaży węglowodanów, jeśli Twój trening odbywa się w godzinach wieczornych.

Powiązane artykuły
Suplementy na rzeźbę Suplementy na masę Odżywki dla początkujących

Strona korzysta z plików cookie. Możesz okreśclić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

×