Pobierz naszą Aplikację mobilną

0 0 0 D
0 0 G
0 0 M
0 0 0 S
Aminokwasy endogenne

Aminokwasy endogenne

W zeszłym tygodniu opisaliśmy aminokwasy, jednak była to elementarna wiedza na ich temat. Zgodnie z zapowiedzią, dziś podejdziemy do tematu bardziej szczegółowo. Na początek skupimy się na aminokwasach endogennych. Ostatnio wyjaśniliśmy już, że aminokwasy endogenne to te, w przypadku których nie ma absolutnej konieczności dostarczania ich z zewnątrz (wraz z pokarmem), ponieważ organizm ludzki posiada zdolność do ich samodzielnej syntezy. Przejdźmy zatem do krótkiej charakterystyki każdego aminokwasu z grupy endogennych.

Alanina – odpowiedzialna jest za usuwanie toksyn z wątroby, przyśpieszenie transportu glukozy oraz zwiększenie żywotności komórek. Alanina bierze udział w tzw. cyklu alaniny, który ma działanie antykataboliczne – chroni przed rozpadem tkanki mięśniowej oraz pomaga usunąć nadmiar azotu z organizmu.

Arginina – jest to aminokwas mający bardzo pozytywny wpływ dla osób aktywnych. Arginina należy do grupy aminokwasów względnie endogennych, co oznacza, że organizm potrafi ją wyprodukować, jednak nie zawsze w wystarczającej ilości do pokrycia pełnego zapotrzebowania na ten aminokwas. Dlatego też występuje w formie osobnego suplementu. Ma tak wiele pozytywnych właściwości, że działanie argininy opiszemy bardziej szczegółowo w jednym z kolejnych artykułów.

Asparagina – jest to aminokwas niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ściśle powiązany z kwasem asparaginowym. Pełni w organizmie funkcję neuroprzekaźnika i bierze udział w wielu procesach fizjologicznych.

Cysteina – aminokwas o silnych właściwościach oczyszczających oraz przyśpieszających proces regeneracji. Odpowiada również za kondycję skóry, włosów i paznokci, ponieważ wchodzi w skład beta-keratyny, czyli głównego białka, które je buduje.

Glicyna – aminokwas, który pomaga w utrzymaniu koncentracji, korzystnie wpływa na pamięć i jakość snu. Bierze także udział w syntezie glukozy i kreatyny oraz posiada właściwości regeneracyjne (stanowi około 30% składu kolagenu – najważniejszego białka tkanki łącznej).

Glutamina – podobnie jak arginina, glutamina posiada bardzo wiele pozytywnych właściwości, dlatego też zostanie wzięta pod lupę w osobnym artykule.

Histydyna – tak jak arginina jest aminokwasem względnie egzogennym. Zapotrzebowane na histydynę jest niewielkie a jego rolą w organizmie człowieka jest podniesienie zdolności wysiłkowych i przyśpieszenie regeneracji.

Kwas asparaginowy – bierze udział przy powstawaniu ATP oraz regulacji metabolizmu. Podobnie jak asparagina pełni funkcję neuroprzekaźnika i bierze czynny udział w wielu procesach fizjologicznych.

Kwas glutaminowy – organizm ludzki może wytwarzać go z glutaminy. Jest to aminokwas odpowiadający za pamięć i koncentrację, jest także dobrym neuroprzekaźnikiem. Bierze czynny udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczy i jest prekursorem wytwarzania kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który poprawia komfort snu.

Prolina – podobnie jak glicyna wchodzi w skład kolagenu. Ponieważ stymuluje jego syntezę, z powodzeniem może być stosowana w przypadku chorób stawów. Przyśpiesza procesy gojenia ran oraz rehabilitację po kontuzji lub urazie poprzez stymulację funkcjonowania aparatu ruchu.

Seryna – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz układu odpornościowego. Bierze także udział w syntezie serotoniny, czyli hormonu, który jest zwany „hormonem szczęścia”, ponieważ korzystnie wpływa na nasz nastrój.

Tyrozyna – aminokwas odpowiadający za regulację apetytu, poprawę koncentracji i redukcję stresu. Pełni rolę neuroprzekaźnika wspomagając aktywnie pracę mózgu.

Opisaliśmy już wszystkie aminokwasy endogenne, wiemy jaki jest ich podział i znamy ich rolę w organizmie. W kolejnym artykule rozwiniemy temat aminokwasów egzogennych. W ten sposób usystematyzujemy sobie wiedzę na temat tej grupy suplementów, co pozwoli Wam zwiększyć świadomość na temat suplementacji aminokwasami.

 

Powiązane artykuły
Suplementy na rzeźbę Suplementy na masę Odżywki dla początkujących

Strona korzysta z plików cookie. Możesz okreśclić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

×