Pobierz naszą Aplikację mobilną

0 0 0 D
0 0 G
0 0 M
0 0 0 S
Kilka faktów o izotonikach

Kilka faktów o izotonikach

Zapewne każda osoba aktywna zdaje sobie sprawę, że regularne nawadnianie całego organizmu jest niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania – niezależnie od stopnia aktywności fizycznej. Przy wzmożonym poziomie aktywności często sama woda nie wystarcza do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia i w takiej sytuacji doskonale sprawdzają się napoje izotoniczne, którym poświęcony będzie dzisiejszy post. 

Napoje izotoniczne są znakomitym środkiem do spożycia podczas treningu, aby zapewnić sobie zastrzyk energii na dłużej. Wysoka skuteczność i popularność izotoników jest spowodowana m.in. ich osmolalnością. Mówiąc najprościej, osmolalność to stężenie substancji aktywnych w płynie. Napoje izotoniczne posiadają taką samą osmolalność jak płyny ustrojowe człowieka, dzięki czemu mogą bardzo szybko i skutecznie nawadniać organizm oraz uzupełniać utracone wraz z potem składniki mineralne.

Wspomniane składniki mineralne to kolejny atut izotoników. Podczas ciężkiego treningu tracimy minerały (wydalamy je w postaci potu), dlatego też bardzo istotne jest, aby oprócz uzupełnienia utraconej wody zrobić to samo z innymi substancjami. Nie jesteśmy tego w stanie zrobić poprzez picie samej wody, ale napój izotoniczny jest tu znakomitym rozwiązaniem. Składniki mineralne zawarte w napojach izotonicznych to zazwyczaj sód, potas, magnez i wapń. Skład i proporcje poszczególnych składników mineralnych mogą się od siebie różnić w zależności od producenta.

Oprócz nawodnienia i uzupełnienia elektrolitów, izotoniki dostarczają energii na trening poprzez szybko wchłaniane węglowodany (glukoza, fruktoza, sacharoza, maltodekstryna), dzięki czemu organizm dostaje szybkie źródło energii do wykorzystania, co zwiększa jego zdolności wysiłkowe.

Podsumowując – napoje izotoniczne to znakomita alternatywa dla wody do spożywania w trakcie wysiłku fizycznego, ponieważ oprócz nawodnienia uzupełnia nasz organizm w elektrolity utracone podczas treningu oraz węglowodany, dostarczając w ten sposób energii na cały trening.

Powiązane artykuły
Suplementy na rzeźbę Suplementy na masę Odżywki dla początkujących

Strona korzysta z plików cookie. Możesz okreśclić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

×