A w konopiach strach

- tytuł książki profesora Jerzego Vetulani (wyd.PWN)

 

"Produkty konopne mają wielki potencjał medyczny, który jest właściwie niewykorzystany z powodu absurdalnego strachu przed zażywaniem marihuany i utożsamiania jej z twardymi narkotykami.​"

- profesor Jerzy Vetulani

 

Historia konopi

Z badań wynika, iż konopie stosowane były już w neolicie. Znalazły zastosowanie zarówno w tradycyjnej medycynie chińskiej, japońskiej jak i egipskiej.

Do Ameryki dotarły wraz z pierwszymi kolonistami (1604r.).

W Europie rozpowszechnione zostały przez irlandzkiego lekarza William O’Shaughnessy (1841r.), który w badaniach potwierdził skuteczność terapii konopiami na wiele dolegliwości.

Bogdan Jot w swojej książce Marihuana leczy słusznie zauważa, że złota era konopi przypada na czas, kiedy jeszcze nie znano aspiryny ani penicyliny.

 

Dlaczego zakazano upraw konopi

Wg profesora Jerzego Vetulani anty konopna propaganda rozpoczęła się w Ameryce. "Był to pomysł Harry’ego Anslingera, szefa nowo powstałego Federalnego Biura ds. Narkotyków. Nikt inny nie zaszkodził konopiom tak jak on: czarny PR i późniejsze problemy prawne z marihuaną to jego dzieło. Chciał wykazać, że jego biuro jest przydatne w czasach wielkiego kryzysu. Nakręcono wiele filmów propagandowych, w których przedstawiono konopie jako zagrożenie.

W 1937r. w Ameryce konopie zostały uznane za nielegalne.

W 1961r. 97 państw członkowskich ONZ podpisało jednolitą konwencję o środkach odurzających. Tym sposobem konopie zostały napiętnowane na wiele lat.

 

OBEJRZYJ FILM - wywiad z Piotrem Marcem na temat legalizacji konopi w Polsce

 

 

Działanie medycznej marihuany

Reumatyzm, Osteoporoza, Stwardnienie rozsiane, Padaczka, Migrena, Nowotwór,

Parkinson, Alzheimer, Depresja, Cukrzyca, Jaskara, Trądzik (również ciężka postać), Zmiany po trądziku, Blizny, Łuszczyca, Atopowe Zapalenie Skóry, 

Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne.

Łagodzi bóle fantomowe (po amputacjach). 

Schorzenia układu ruchu.

 

Konopie w Polsce

Medyczna marihuana jest legalna w Polsce od litopada 2017r.

Od września 2019r. można ją kupić w polskich aptekach i sklepach zielarskich.

 
Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.